Zastanawiasz się czym jest wędkarstwo muchowe, z czego składa się wędka wędkarza muchowego oraz jakie muchy wędkarskie warto używać? Jeśli tak - zapraszam do krótkiej lektury.
Wędkarstwo muchowe (fly fishing) zwane inaczej muszkarstwem to jeden z wielu sposobów łowienia ryb. To bardzo aktywna forma wędkarstwa, ciesząca się coraz większa popularnością w Polsce. Można również powiedzieć, że to metoda elitarna ponieważ rozpowszechniana jest ideologia catch & release czyli wypuszczanie złowionych ryb z powrotem do wody. W tym celu wykorzystuje się haczyki bezzadziorowe, tak aby możliwie jak najmniej uszkodzić złowiony okaz.
Wędkarz muchowy wykorzystuje tu zupełnie inne wędziska niż w pozostałych metodach łowienia ryb. Wędka muchowa jest dużo lżejsza, a rękojeść znajduje się powyżej kołowrotka. Wędkarze najczęściej decydują się na zakup wędziska w przedziale 2.2 m do 3 m. Cechą charakterystyczną kołowrotka muchowego jest jego ruchoma szpula, na którą nawinięta jest specjalna linka. Linka muchowa może być pływająca, tonąca lub pośrednia tzw. intermedium. Poza odpowiednim sprzętem do muszkarstwa ważny jest ubiór wędkarza muchowego, w którego skład wchodzą: kamizelka, spodniobuty, kapelusz, a także niezbędne mogą okazać się dobre okulary polaryzacyjne umożliwiające obserwację wody.
Duże znaczenie w tej metodzie połowu mają przynęty wędkarskie, bez których nie uda się złowić żadnej ryby. Jak sama nazwa wskazuje do łowienia ryb na muszkę wykorzystywane są sztuczne muchy, imitujące wodne owady na różnych etapach rozwoju, od larwy do dorosłego owada. Wykorzystanie każdej z przynęt wymaga odpowiedniego podejścia. Inaczej łowi się na suchą muchę, mokrą, nimfę czy streamera. Ale tematem much wędkarskich zajmę się w osobnym artykule.
Jakie ryby najczęściej łowimy na muszkę? W Polsce metodą muchową łowi się przede wszystkim pstrągi i lipienie. Popularne jest także łowienie troci, głowacic i łososi, lecz tak na prawdę tą metodą można złowić każdą rybę, tak drapieżną jak i białoryb.
Wędkarstwo muchowe daje ogromną radość, z pewnością można je traktować jako hobby, pasję.
A dla zainteresowanych przedstawiam po kilka wzorów much: