Język:
lang pl
Waluta:
koszyk jest pusty
0

Sztuczne muchy wędkarskie na wiosnę 2023

Antoni Bogdan
16674
« powrót

Łowienie ryb to zainteresowanie oraz pasja wielu ludzi. Praktycznie codziennie nowa osoba zostaje "zarażona" takim hobby. Muszkarstwo wymaga specjalnego podejścia, użycia odpowiedniej przynęty, która zagwarantuje udane połowy. Poniżej zostaną zaprezentowane sztuczne muchy jakie warto wykorzystać w wędkarstwie muchowym wiosną 2023 r.

Przynęty na marzec

Wiosna to czas roztopów, brudnych rzek, pluchy, ale jednocześnie budzenia się roślin do życia. Woda pośniegowa jest mało przejrzysta, zimna, co utrudnia udany połów, a w takiej wodzie bardzo ciężko przechytrzyć ryby. W takiej sytuacji najlepiej używać większych much, które imitują pijawki oraz małe rybki. Doskonale sprawdzą się streamery oraz puchowce. Wybierając do wiosennego połowu nimfy najlepiej wybrać glajchy lub tchórzofretki, dobrym wyborem będzie też tzw. bażantka np. Kilerek, Włoszka czy Gorliczanka. Idealne kolory to róż, czerwień z dodatkami fluoresencyjnymi. Łowić można także na mokrą muchę np. March Brown oraz czarne palmerki, a przedstawicielem tej grupy jest Black Zulu oraz Bibio. Gdy warunki pozwalają nie warto rezygnować z wykorzystania do połowu suchej muchy. Warto zadać pytanie: Jak prowadzić przynętę w marcu? - wolno, ponieważ ryby są osłabione po przebytej zimie oraz tarle.

Sztuczne muchy na kwiecień

Mucha March BrownPoczątkiem kwietnia woda jest jeszcze zimna, a ryby rzadko wypływają na żer. Jednak, gdy zrobi się cieplej, można natrafić na rójki jętek jak np. March Brown. Inaczej sytuacja wygląda, gdy woda jest spokojna, nie widać jętki, można wtedy spróbować łowić na streamery lub zonkery. Sprawdzą się wtedy także przynęty z grupy nimf z fluoresencyjnymi główkami. Taką sztuczną muszkę należy prowadzić spokojnie, w naturalny sposób, najlepiej w głębokich miejscach o spowolnionym nurcie.

Muchy na maj

Mucha Jętka MajowaW miesiącu maju woda najczęściej jest już czysta, cieplejsza i mała. Przyroda budzi się do życia, a ryby wykazują chęci do współpracy. Wędkowanie w tym miesiącu zależne jest od pory dnia, inne muchy należy używać rankiem, a inne w południe i w popołudnie. Do porannych połowów polecane jako wabik są: streamery jak np. Streamer 2 czy Ślajzur. Do łowienia pstrąga w godzinach popołudniowych nadają się nimfy: Włoszka Jig, White i Yellow Quill Nymph. Każdy wędkarz wie, że miesiąc maj słynie z rójek jętki majowej, która spotkana na rzece zapewni udany połów. W takiej sytuacji wykorzystać można mokre i suche sztuczne muchy. Polecane są przede wszystkim Mallard and Black, Jętka Majowa.

Czerwcowe muszki

Mucha GorliczankaWraz z nadejściem czerwca rzeki zapełniają się rójką chruścika, wtedy też z powodu coraz cieplejszych wód ryby zaczynają lepiej żerować. Pstrągi i lipienie są w pełni sił, wypoczęte po przebytym tarle. W tym miesiącu można wykorzystać wszystkie metody połowu jakie występują w wędkarstwie muchowym. Idealnie spiszą się połowy przy wykorzystaniu suchej i mokrej muchy, streamera czy nimfy. Co ciekawe pstrągi w czerwcu można łowić o każdej porze dnia zmieniając jedynie wykorzystywaną zanętę. Rano przy użyciu nimfy bądź streamera, a wieczorem na suchą muchę. Dobrze też sprawdzi się jętka majowa.

Teraz pozostaje tylko czekać na odpowiednią pogodę, skompletować i spakować sprzęt, a następnie wyruszyć na podbój rzek.

(4.5/5), głosów: 44
Ocena strony

Wybierz odpowiednią muszkę dla siebie

Mokra mucha Green Bibio M32
6,00
dostępny
Mucha Jig 10
6,50
dostępny
Mokra mucha Orange Bibio M31
6,00
dostępny
Mokra mucha Black Zulu M16
6,00
dostępny
Mucha Włoszka Jig
6,50
dostępny
« powrót